Dr. Fatma Zeynep Köksal

1951 Ankara doğumlu Fatma Zeynep KÖKSAL ilk ve orta tahsilini Ankara’da tamamladı. 1968 Ankara Fen Lisesi mezunu olan Köksal, Lisans eğitimini 1972 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik/Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun olarak tamamladı. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu Ankara Nükleer Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde çalışma hayatına başladı. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Uzmanı olarak Amman, Suriye, Ürdün, Kenya’da “Nükleer Enstrümantasyon” konusunda eğitmen olarak görev yaptı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi Elektrik/Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden 1975 yılında Yüksek Mühendis ve 1990 yılında Doktor unvanı alan Köksal, Nükleer Elektronik Bölümü Başkanı görevini sürdürürken emekli oldu.

Bilime ve teknolojiye olan bağımlılığı ile 1998 yılında kurucu ortak ve şirket müdürü olarak BETİ Bilişim Teknolojileri İmalat Sanayi İç ve Dış Ticaret Limited Şirket’ini kurdu. Ekonomik sıkıntıları aşmanın temel bilgi ve teknolojiye haiz ülke dokusunu geliştirmekten geçeceğine inanan Köksal, teknik eğitim setleri imalatı konusunda sektörün ihtiyaçlarına göre üretime başladı. Kendi çalışma alanlarına uygun dünya lideri markalar ile temsilcilik anlaşmaları imzaladı. Firmasını, çok kısa sürede sektörün lider markaları arasında yer almasını sağladı. Birçok bilimsel makale ve yayına imza atan Köksal, son olarak 2009 yılında Uluslararası Elektor Ödülleri’nin dağıtıldığı, “Networking & Electronics 2009” ödülünü almaya layık görüldü.

Başarılı kariyeri dâhilinde, planladığı ve gerçekleştirmeyi arzu ettiği daha birçok proje varken, 4 Şubat 2015’de zamansızca aramızdan ayrıldı.

Beti Bilişim Teknolojileri Ltd. Şti. merhum Dr. Fatma Zeynep KÖKSAL’ın ilkeleri, prensipleri ve disipliniyle çalışma faaliyetlerine büyüyerek devam etmektedir.

Kendisini rahmetle ve saygıyla anıyoruz.